17.03.2018,19:18
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Zincir market ve üreticiler, ‘daha ucuz’ imajından kurtulmalı'
Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen olan Private Label Zirvesi 2017 perakende sektörünün önde gelen isimlerini buluşturdu.
 
Üretici, tedarikçi ve satın almacıların bir araya geldiği Private Label Zirvesi’ne aralarında 100’den fazla yerel ve ulusal zincir market yöneticisinin olduğu 800 kişi katıldı.
Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) Başkanı M. İmer Özer, “Geçen sene suyun altında pipetle nefes alıyorduk, bu sene pipet de kayboldu. Zincir market ve üreticilerin birbirine daha fazla kulak vermesi, ‘daha ucuz’ imajından kurtulması gerekiyor” dedi.
 
Dünya standardına üretim yapıyoruz
 
Crowne Plaza İstanbul Asia/Kurtköy’de gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan PLAT Başkanı M. İmer Özer, PL sektöründeki gelişmelere ve sorunlara dikkat çektiği konuşmasında, private label (özel markalı ürün) ürünlerindeki ‘ucuz’ algısının ‘kalitesiz’ anlamına gelmediğini söyledi.
 
Özer, şöyle devam etti:
 
“Türk Dil Kurumu’na göre ucuzun bir anlamı ‘az emekle elde edilmiş’ demek. Böyle ifade edersek değerli zincir mağazalarımıza, onları ürettirmek için gösterdikleri çabaya ve bizlere haksızlık etmiş oluruz. Bizler bugün dünya standardında ürün üretiyoruz, sürekli denetleniyoruz, ihracatımızın her geçen gün artışı da bunun göstergesi…”
 
Konuşmasında üretimde maliyet baskısının giderek arttığını ifade eden Özer, “Geçen sene suyun altında pipetle nefes alıyorduk, bu sene pipet de kayboldu. Zincir market ve üreticilerin birbirine daha fazla kulak vermesi, bu imajdan kurtulması gerekiyor” diye konuştu.
 
Özer, Türkiye ekonomisi için insan gücünün kritik olduğunu kaydederek, “Neredeyse Tüm OSB’ler mavi yakalı çalışan arıyor, otomasyonla bir yere kadar ilerleyebiliriz, insan kaynağına ihtiyacımız var” dedi.
 
İndirim mağaza sayısı yüzde 72 arttı
 
Zirvede Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü Tamer Gülsaç da Nielsen PL Sektörü Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.
 
Gülsaç, son 3 yılda indirim marketlerinin mağaza sayısının yüzde 72 artırdığını belirterek, “Alışverişin indirim marketlerine kayması ve zincir marketlerin mağaza sayılarının artırması tüketici alışveriş alışkanlığındaki değişimi gösteriyor.
 
Haftalık alışverişin alışkanlığını yüzde 23’ten yüzde 42’ye geldiğini görüyoruz. Tüketici eskiye nazaran haftalık ve sık alışverişe önem veriyor.
 
Öte yandan gıda fiyatlarının arttığını söyleyen tüketicinin oranı yüzde 90’a çıktı, tüketici zamlardan korunmak için büyük paketli gıdalara yöneldiğini ifade ediyor.
 
Türk tüketicilerin PL ürünleri tercih etmesinde en önemli faktör fiyat” dedi.
 
Parfümeri pazarının önlenemez yükselişi
 
Araştırmaya göre perakende sektörü, 2017 yılının ilk 8 ayında sigara ve alkol dahil Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı (FMCG) geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 14’lük bir ciro büyümesi gösterdi.
 
Bu büyümenin esas dinamiğini 400 metrekare altı süpermarketlerden ve parfümeri kanalları oluşturdu.
 
Bu kanallarda aynı dönemde yüzde 26’lık büyüme kaydedilirken, parfümeriler yüzde 30’luk büyüme oranıyla pazar ortalamasının üstünde büyüdü.
 
Nielsen Süpermarket Enflasyonu 2017 Ağustos sonuçlarına göre ise, FMCG enflasyonu, Nielsen ile birebir veri paylaşan süpermarketlerde yüzde 13.2 olarak gerçekleşti.
 
Özel markada temizlik ve kişisel bakım ürünleri açık ara önde
 
FMGG içinde özel markalı ürünlerin ciro payının yüzde 16.3 olarak gerçekleştiği görülüyor.
 
Bu dönemde PL ürünleri yüzde 35 ile en çok temizlik ve kişisel bakım kategorilerinde büyüdü.
 
PL ürünlerin alkol hariç gıda ürünleri kategorisindeki büyüme oranı ise; yüzde 27 oldu.
 
Vizyoner üreticilerin desteği ile hayata geçen Zirve’nin;
Altın sponsorları; Seluz, Kenton ve Sapro,
Gümüş sponsorları Sarten, İKMİB, Camsil, Serdar Plastik ve Ambalaj,
Bronz sponsorları Atak Turizm ve Şimşek Plastik,
Prestij Sponsoru Gülçiçek ve
İletişim Sponsoru ise; Perakende.org oldu.
 
PLAT Derneği Hakkında;
 
2000 yılında kurulan Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) tüm dünyada giderek daha etkin olan özel markalı ürünler pazarı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefler.
 
Üyeleri arasında Türkiye’nin önde gelen 140’dan fazla üretici firmasının olduğu PLAT, özel markalı ürünler pazarında üretici, zincir mağazalar ve tüketiciler nezdinde pazarın gelişimini yakından izleyen ve düzenlemeler konusunda söz sahibi olan en yetkili sivil toplum kuruluşudur.
 
http://plturkey.com/
 

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?