22.02.2018,12:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İngiltere, Türkiye’nin ihracatında 2. sırada yer alıyor'
Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası-BCCT, 130. yıl kutlamaları çerçevesinde Londra’da Türkiye-Birleşik Krallık İş Forumu düzenledi.
Etkinlik, Londra'nın Finans Merkezi The City içerisinde yer alan Lord Mayor of the City of London resmi ikametgâhı tarihi Mansion House’da yapıldı.
Foruma, Lord Mayor of London Dr. Andrew Parmley, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Birleşik Krallık Başbakanı’nın Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin, Koç Holding A.Ş. CEO’su Levent Çakıroğlu ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı ve İhracat Finans Kurumu temsilcilerinin yanısıra BCCT yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Forumda "Türk ekonomisinin direnci ve fırsatlar",  "Bölgesel platform olarak Türkiye” başlıklı iki panelde hem Türkiye’deki ekonomik ve ticari gelişmeler değerlendirildi hem de Türkiye-Birleşik Krallık ticari ilişkileri ve iş fırsatları konuşuldu.
 
1887’de 4 milyon Sterlin’den 2016’da 6,5 milyar Sterlin’e…
 
BCCT Başkanı Chris Gaunt, Birleşik Krallığın, diğer ülkelerde faaliyet gösteren ticaret odaları arasında Fransa’dan sonra, BCCT’nin en eski ikinci ticaret odası olma özelliği taşıdığına dikkat çekti.
 
Gaunt’un odanın arşiv kayıtlarından verdiği bilgiye göre, 1887’de Kraliçe Victoria döneminde İngiltere’den Osmanlı İmparatorluğu’na yapılan ihracat 5 milyon sterlin, Osmanlı’dan İngiltere’ye yapılan ihracat 4 milyon sterlin olarak gerçekleşmişti.
 
2016 sonundaki rakamlara baktığımızda; İngiltere, Türkiye’nin ihracatında 6.5 milyar steerlin ile 2. sırada yer alıyor.
 
Türkiye ise; İngiltere’nin ihracatında 4.5 milyar sterlin ile 18. sırada bulunuyor.
Gaunt konuşmasında; “Türkiye, Birleşik Krallığın, hâlâ önemli bir büyüme potansiyeline sahip bir ticaret ortağıdır. Türk şirketleri hem yurt içi hem de bölgesel pazarlar için kendi değerlerini arttırmaya çalışıyor. Türkiye ve Birleşik Krallık birbirleri için büyük fırsatlar  sunuyor.” dedi.
 
Bugün idari anlamda sembolik bir görevi olan ancak sadece Londra değil Birleşik Krallık merkezli tüm finans ve ticaret sektörünün destekçisi ve tanıtıcısı olarak kabul edilen Lord Mayor of London, Brexit’e rağmen Londra’nın dünyanın önde gelen ticaret ve finans şehirlerinden biri olmayı sürdüreceğini belirtirken, İstanbul’un da İslami finans sisteminin önemli merkezlerinden biri olacağına vurgu yaptı.
 
Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi, İngilizce’nin pek çok ülkeye oranla Türkiye’de çok yaygın konuşulduğunu, bunun ilişkileri kolaylaştırdığını, Türkler’in de Birleşik Krallık’ta çok sayıda yatırımları olduğunu ifade etti.
 
BCCT'nin Üst Yöneticisi Emrah Öz ise; Türkiye’ye ilişkin yatırımcı ilgisinin son derece yüksek olduğuna işaret ederek; "Özellikle son dokuz aylık süreçte ortamın sakinliği ve büyüme rakamlarının yüksek olması yatırımlarla ilgili farkındalığı arttırdı. Önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye’ye güzel yatırımların yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Öz, Birleşik Krallık’taki yatırımcıların Türkiye’deki yatırım fırsatları ile yakından ilgilendiğini, Birleşik Krallık ve Türkiye için üçüncü ülkelerde de ortak yatırım ve iş fırsatlarının mevcut olduğunu vurguladı.
 
Özellikle Birleşik Krallık’ın Brexit sürecinde olduğu bu dönemde iki ülke arasındaki ticaretin en olumlu şekilde etkilenmesi için çaba harcadıklarını belirten Emrah Öz, karşılıklı ticari ilişkilerin geçmişten günümüze artan bir hacimle devam ettiğini söyledi.
 
Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası – BCCT hakkında;British Chamber of Commerce Turkey
 
BCCT, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında 130 yıldır ticari ve kültürel bir köprü görevi üstlenir.
 
Birleşik Krallık dışında faaliyet gösteren ikinci en eski Ticaret Odası'dır. 
 
BCCT, 2013 yılında DIT (Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Ajansı) ile iki ülke arasındaki ticareti artıracak olanakları destekleyen Stratejik Ortaklık anlaşması imzalamıştır. 
 
Anlaşma çerçevesinde iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni iş birlikleri yaratmak hedefiyle projeler geliştirilmektedir. 
 
Oda, Türk firmalarıyla iş yapmak isteyen Birleşik Krallık firmalarını, Türkiye ekonomisi ve şirketleri hakkında bilgilendirirken, üyeleri adına Birleşik Krallık'taki Ticaret ve Sanayi Odaları’yla ve
Ticaret Bakanlığı ile ilişkileri geliştirir.
 
www.bcct.org.tr

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?