17.12.2017,07:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'MTV'de normal orana dönülürse,başka bir alana vergi gerekiyor'
Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 40 zam yapacaklarını açıklaması toplum genelinde sert tepkiyle karşılandı.
Tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk indirim mesajını Meclis resepsiyonunda verdi.
 
Ertesi gün Bakanlar Kurulu'ndan zam oranının ‘makul seviyeye' indirmesi için Maliye'ye görev verildiği açıklaması yapıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da AKP grubunda yaptığı konuşmada, “Vergi artışı yapılamaz mı elbet yapılır. Ama tek şartla. Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, parayı nereye kullanacağımızı millete izah etmeliyiz” dedi.
 
ORTALAMA ZAM YÜZDE 50
 
MTV normal şartlarda önümüzdeki yıl en fazla yüzde 14 ila yüzde 15 oranında zamlanacaktı.
 
Oysa Maliye MTV'ye yüzde 40 ila yüzde 68 arasında zam yapılmasını öngören tasarı hazırladı.
 
Bu, zammın ortalama yüzde 50 civarında olacağını gösteriyor.
 
Normal zamla vatandaştan 1.5 milyar ila 1.6 milyar lira ilave vergi toplanacakken ortalama yüzde 50 zamla elde edilecek vergi toplamı 5.5 milyar lirayı buluyor.
 
Normal zam dışarıda tutulduğunda yaklaşık 30-35 puanlık ilave zamla Maliye'nin 3.5 milyar ila 4 milyar lira ilave vergi toplamayı hedeflediği görülüyor.
 
HAZİNE BORÇLANACAK
 
Hükümet, hazırladığı yeni torba tasarıyla 4 milyarı MTV'den olmak üzere toplamda yaklaşık 28 milyar liralık yeni kaynak paketi hazırladı.
 
Bu rakam, önümüzdeki yıl hükümetin, normal zamlar hariç en az bu kadarlık ilave kaynağa ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor.
 
Toplumdan gelen tepkiler üzerine MTV'deki ilave 35 puanlık zamdan tümden vazgeçilip yüzde 15'lik normal orana dönülmesi halinde 3.5 ila 4 milyar liranın mutlaka başka bir alana vergi konularak karşılanması gerekiyor.
 
Başka kesime de vergi getirilmemesi halinde ise; bütçe açığı bu tutarda artacak,
 
Hazine 4 milyar lira civarında ilave borçlanma yapmak zorunda kalacak.
 
Maliye'nin şimdi, indirim tutarı ve ilave vergi getirilecek kesimi belirlemek için teknik çalışma yaptığı öğrenildi.
 
9.3 MİLYAR LİRA TAHSİL EDİLDİ
 
Sözcü'nün bütçe verileri üzerinden yaptığı hesaplamalar, yüzde 40'lık vergi artışı yoluyla halktan yaklaşık 3.5 milyar ila 4 milyar lira ilave para toplanacağını işaret ediyor.
 
Bu yılın ilk 8 aylık döneminde 9 milyar 333 milyon lira MTV tahsilatı yapıldı. MTV Ocak ve Temmuz aylarında iki taksitte ödendiği için tahsilatın büyük kısmı tamamlandı.
 
Yılın geri kalan 4 aylık döneminde en fazla 1.7 milyar ila 2 milyar lira daha tahsilat yapılması ve yıllık gelirin 11 milyar lira civarına ulaşması bekleniyor.
 
Maliye'nin yıllık hedefi de 11.3 milyar lira.
 
Erdoğan Süzer / Sözcü

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?