22.02.2018,12:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
On iki aylık cari işlemler açığı; 36 milyar 972 milyon dolar
Cari işlemler açığı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre; 171 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Foreks anketinde cari açığın 1,58 milyar dolar olacağı tahmin edilmişti.
 
Böylece cari açık bu yılın en düşük seviyesinde geldi.
 
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre; bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı; 36 milyar 972 milyon dolar oldu.
 
Ocak-Ağustos döneminde ise; açık 27 milyar 225 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 
Açıklamada şu bilgiler verildi:
 
"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre; 689 milyon ABD doları artarak 4.279 milyon ABD dolarına yükselmesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon ABD doları artarak 3.511 milyon ABD doları giriş kaydetmesi etkili olmuştur.
 
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net  gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 658 milyon ABD doları tutarında artarak 2.997 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden  kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre; 112 milyon ABD doları azalarak 591 milyon ABD doları olmuştur.
 
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 136 milyon ABD doları artarak 206 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre; 505 milyon ABD doları azalarak 657 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 
Portföy yatırımları 2.237 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon ABD doları ve devlet  iç borçlanma senetleri piyasasında 1.016 milyon ABD doları net alım yaptığı görülmektedir.
 
Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar, 354 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
 
Diğer yatırımlarda 133 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.
 
Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 68 milyon ABD doları, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları da 376 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.
 
Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 117 milyon ABD doları ve 192 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise; 1.080 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
 
Resmi rezervlerde 3.401 milyon ABD doları artış gözlenmiştir."

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?