17.12.2017,07:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
On iki aylık cari işlemler açığı; 36 milyar 972 milyon dolar
Cari işlemler açığı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre; 171 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Foreks anketinde cari açığın 1,58 milyar dolar olacağı tahmin edilmişti.
 
Böylece cari açık bu yılın en düşük seviyesinde geldi.
 
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre; bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı; 36 milyar 972 milyon dolar oldu.
 
Ocak-Ağustos döneminde ise; açık 27 milyar 225 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 
Açıklamada şu bilgiler verildi:
 
"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre; 689 milyon ABD doları artarak 4.279 milyon ABD dolarına yükselmesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon ABD doları artarak 3.511 milyon ABD doları giriş kaydetmesi etkili olmuştur.
 
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net  gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 658 milyon ABD doları tutarında artarak 2.997 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden  kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre; 112 milyon ABD doları azalarak 591 milyon ABD doları olmuştur.
 
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 136 milyon ABD doları artarak 206 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre; 505 milyon ABD doları azalarak 657 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 
Portföy yatırımları 2.237 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon ABD doları ve devlet  iç borçlanma senetleri piyasasında 1.016 milyon ABD doları net alım yaptığı görülmektedir.
 
Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar, 354 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
 
Diğer yatırımlarda 133 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.
 
Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 68 milyon ABD doları, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları da 376 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.
 
Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 117 milyon ABD doları ve 192 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise; 1.080 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.
 
Resmi rezervlerde 3.401 milyon ABD doları artış gözlenmiştir."

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?