24.08.2017,00:18
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
G.Kore Eximbank'ı, Çanakkale Köprüsü'nün finansmanına talip
Güney Kore Eximbank (Kexim), Türkiye Baş Temsilcisi Ahn Sang–Seon,..
Çanakkale Köprüsü'nün sadece bölgenin kalkınmasına değil Türk tarihi açısından da önemli bir proje olduğuna işaret ederek; "Bu proje Türk ordusunun önemli bir zaferinin kazanıldığı bölgede yapılacak. Üstelik Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını kutladığı 2023 yılında açılacak.
 
İhale aşamasında projenin finansmanına ilişkin niyet mektubumuzu konsorsiyuma iletmiştik. Şu anda projenin finansmanı için desteğimizi sürdürüyoruz" dedi.
 
Çanakkale Köprüsü için açılan ihaleyi kazanan konsorsiyumda Türkiye'nin önde gelen grupları Limak ve Yapı Merkezi bulunurken 2 Koreli yüklenici de var.
 
Daelim ve SK, Kexim'in, finansman şartları arasında önemli bir madde olan Koreli yatırımcı grubu bulunması kriterinin yerine getirilmesini sağlıyor.
 
Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Kexim Türkiye Baş Temsilcisi Ahn Sang–Seon, banka hakkında bilgi verdi.
 
1976 yılında kurulan Kexim'in dünya genelinde 28 temsilciliği olduğunu belirten Sang–Seon, Türkiye’deki temsilciliklerini ise; 3 yıl önce açtıklarını belirtti.
 
Sang–Seon, şöyle devam etti:
 
"Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yatırımcılar açısından çok cazip fırsatlar sunan bir pazar. Ekonomisi 2017 yılında çok hızlı bir şekilde stabilizasyon sürecine girdi. Dolar kuru 4 TL'ye doğru yükselirken bugünlerde 3,50 seviyelerinde stabilize oldu.
 
İhracat geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 8 büyüme kaydetti. Türkiye, güçlü potansiyeli olan bir ülke.
 
Koreli firmaların Türkiye’deki yatırımları giderek artıyor üstelik hedefleri de büyüyor. Bizde bu yatırımları desteklemek için buradayız."
 
Türkiye'de son dönemde bazı önemli satın almalarda Koreli yatırımcıların imzasının görüldüğünü de hatırlatan Sang–Seon, CJ CGV'nin Mars Cinema'yı 800 milyon dolara aldığını ve bu alımın 180 milyon dolarlık kısmını kendilerinin finanse ettiğini kaydetti.
 
Sang–Seon; "Bu proje dışında Avrasya Tüneli, 3. Köprü, Kırıkkale Doğalgaz Santrali, ve Gaziantep Şehir Hastanesi Projesi'nin finansmanı da dahil olmak üzere Haziran ayı itibariyle Türkiye’de 1.5 milyar dolar tutarında kredi kullandırdık. Şimdi önümüzdeki hedef Çanakkale 1915 Köprüsü ve Otoyolu Projesi" diye konuştu.
 
Projenin bölgenin kalkınmasını birçok anlamda katkısı olacağına inandıklarını kaydeden Sang-Seon, "Ayrıca bu projenin Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi açısından da önemli olduğunun farkındayız. Bu proje Türk ordusunun önemli bir zaferinin kazandıldığı bölgede yapılacak.
 
Üstelik Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını kutladığı 2023 yılında açılacak.
 
Ayrıca 2023 metrelik ara açıklığı ile dünyanın en uzun ayak aralığına sahip köprüsü olacak. İhale aşamasında projenin finansmanına ilişkin niyet mektubumuzu konsorsiyuma iletmiştik. Projenin finansmanı için desteğimizi sürdürüyoruz" açıklamasını yaptı.
 
Ağustos veya Eylül ayı içinde projeyi finanse edecek bankalar konsorsiyumununun oluşması ve en kısa sürede finansman sağlanması beklenirken, 'kapanış'ın Mart 2018'e kadar tamamlanması öngörülüyor.
 
Köprü için halen detay mühendislik ve dizayn çalışmaları devam ediyor.   
 
Ece Ceyhun / Dünya

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
FED Başkanı Yellen ve AMB (ECB) Başkanı Draghi ABD’de Jackson Hole toplantısında biraraya geliyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Dünya Sinema Tarihi’nin en önemli yapıtlarından olan bu film 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bir romandan 1975’te beyazperdeye aktarıldı.
Türkiye’de demokrasinin askıya alındığı dönemlerde, milli irade ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yok sayılarak kararlar alınıyor.
Yazının başlığını Prof. Hüseyin Atay’ın “İslam’da İşçi- İşveren İlişkileri” adlı kitabından aldım. Bu cümle beni çok etkiledi;
Bu ülkenin borçları neden devamlı artıyor? Çoruh Enerji Planı bize ne hediye (!) ediyor?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Modern toplumlar, örgütlü toplumlardır ve her örgütün yönetilmesi gerekir.
Yaşanmakta olan kriz ne sadece Almanya seçimlerine dairdir ne de yeni başlamıştır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay