24.08.2017,00:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
On iki aylık cari işlemler açığı; 34.340 milyon ABD doları
Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Haziran ayına göre; 1,2 milyar ABD doları azalarak 3 milyar 763 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı; 34.340 milyon ABD doları oldu.
Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre; 670 milyon ABD doları azalarak 4.573 milyon ABD dolarına ve hizmetler dengesi kaynaklı net gelirlerin 491 milyon ABD doları artarak 1.678 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili oldu.
 
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 323 milyon ABD doları tutarında artarak 1.391 milyon ABD dolarına yükseldi.
 
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre; 115 milyon ABD doları artarak 1.071 milyon ABD doları oldu.
 
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 178 milyon ABD doları artarak 282 milyon ABD dolarına yükseldi.
 
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) bir önceki yıl Haziran ayında 706 milyon ABD doları iken; bu yıl aynı dönemde 515 milyon ABD doları net çıkış (net yükümlülük azalışı) gerçekleşti.
 
Portföy yatırımları 4.206 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir.
 
Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 693 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.221 milyon ABD doları net alım yaptığı görüldü.
 
Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel Hükümet ve bankalar, sırasıyla 1.121 milyon ABD doları ve 1.420 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleşti.
 
Diğer yatırımlarda, 2.051 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) gerçekleşti.
 
Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 117 milyon ABD doları azalış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise; 1.392 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetti.
 
Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 179 milyon ABD doları ve 441 milyon ABD doları net geri ödeme, bankalar ise; 704 milyon ABD doları net kullanım gerçekleşti.
 
Resmi rezervlerde; 2.968 milyon ABD doları artış gözlendi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
FED Başkanı Yellen ve AMB (ECB) Başkanı Draghi ABD’de Jackson Hole toplantısında biraraya geliyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Dünya Sinema Tarihi’nin en önemli yapıtlarından olan bu film 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bir romandan 1975’te beyazperdeye aktarıldı.
Türkiye’de demokrasinin askıya alındığı dönemlerde, milli irade ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yok sayılarak kararlar alınıyor.
Yazının başlığını Prof. Hüseyin Atay’ın “İslam’da İşçi- İşveren İlişkileri” adlı kitabından aldım. Bu cümle beni çok etkiledi;
Bu ülkenin borçları neden devamlı artıyor? Çoruh Enerji Planı bize ne hediye (!) ediyor?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Modern toplumlar, örgütlü toplumlardır ve her örgütün yönetilmesi gerekir.
Yaşanmakta olan kriz ne sadece Almanya seçimlerine dairdir ne de yeni başlamıştır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay