24.10.2017,12:24
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
On iki aylık cari işlemler açığı; 34.340 milyon ABD doları
Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Haziran ayına göre; 1,2 milyar ABD doları azalarak 3 milyar 763 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı; 34.340 milyon ABD doları oldu.
Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre; 670 milyon ABD doları azalarak 4.573 milyon ABD dolarına ve hizmetler dengesi kaynaklı net gelirlerin 491 milyon ABD doları artarak 1.678 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili oldu.
 
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 323 milyon ABD doları tutarında artarak 1.391 milyon ABD dolarına yükseldi.
 
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre; 115 milyon ABD doları artarak 1.071 milyon ABD doları oldu.
 
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre; 178 milyon ABD doları artarak 282 milyon ABD dolarına yükseldi.
 
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) bir önceki yıl Haziran ayında 706 milyon ABD doları iken; bu yıl aynı dönemde 515 milyon ABD doları net çıkış (net yükümlülük azalışı) gerçekleşti.
 
Portföy yatırımları 4.206 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir.
 
Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 693 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.221 milyon ABD doları net alım yaptığı görüldü.
 
Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel Hükümet ve bankalar, sırasıyla 1.121 milyon ABD doları ve 1.420 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleşti.
 
Diğer yatırımlarda, 2.051 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) gerçekleşti.
 
Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 117 milyon ABD doları azalış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise; 1.392 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetti.
 
Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 179 milyon ABD doları ve 441 milyon ABD doları net geri ödeme, bankalar ise; 704 milyon ABD doları net kullanım gerçekleşti.
 
Resmi rezervlerde; 2.968 milyon ABD doları artış gözlendi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin en önemli sorunların biri hukuktaki aşınma. Bunda yapılan yanlışların çok büyük bir payı olsa da, demokrasiye inanan, normal vatandaşlar açısından başka da bir kapı yok.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
İşlenen bu mühendislik ve yatırım ekonomisi sefaletlerinin sonuçlarının ne olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay