19.03.2018,02:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Çin, sanayi sektörlerinden astronot yetiştirecek
Çin'in ilk astronotu da olan; Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi Müdür Yardımcısı Yang Liwei, Pekin'de yaptığı açıklamada,..
planlanan uzay istasyonu projesinde görevlendirilmek için seçilecek üçüncü grup taykonotlara sivilleri de dahil edeceklerini söyledi.
 
Taykonot; uzay ve astronot anlamına gelen “taikong” kelimesinden türetilen Çince bir terim.
 
13. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi oturumları arasında yaptığı açıklamada Yang, yeni taykanotların sanayi sektörlerinden, araştırma enstitülerinden ve üniversitelerden seçilebileceğini söyledi.
 
-----
 
ÇHSDK Ulusal Komitesi üyesi Yang; taykanotların tamamının şu anda eski Hava Kuvvetleri pilotlarından oluştuğunu açıkladı.
Çin, 1990'ların sonlarında ilk grup olarak 14 taikonot ve 2010'da da ikinci grup olarak 7 taykanot seçti.
Bunlardan 11’i, altı adet uzay uçuşunda uzaya gönderildi.
 
-----
 
Yeni taykonotlar pilotların yanında, istasyon projesi için gerekli olan bakım mühendisi ve yük taşıma uzmanlarından da seçilecek.
 
Çin, uzay istasyonunu kurmak ve idame ettirmek için, insanlı uzay görevlerini yılda birden yılda üçe, an azından yılda ikiye, çıkarmayı planlıyor.
 
Yang’ın da belirttiği gibi bu da daha fazla taykonata ihtiyaç olacağı anlamına geliyor. 
 
Çin, ayrıca; uzay istasyonu projesi için çekirdek modül ve yeni bir taşıyıcı roket de geliştiriliyor.
 
Çin, 1992'de insanlı uzay programını başlatmıştı ve 2003 yılında ise; Yang'ı Shenzhou-5 uzay aracı ile dünyanın yörüngesine başarıyla gönderilmişti.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?