19.03.2018,02:16
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
IKBY ve İran; gümrük kapılarının sayısını iki katına çıkarıyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve İran arasında 3 yeni gümrük kapısının açılması için sınır bölgesinde incelemeler yapılarak iki taraf arasındaki ticari hacmin artırılması planlanıyor.
 
IKBY'nin 25 Eylül tarihinde düzenlediği gayrimeşru referandum nedeniyle zayıflayan Erbil-Tahran ilişkileri, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin 21 Ocak tarihinde düzenlediği üst düzey Tahran ziyaretiyle normalleşmeye başladı.
 
IKBY Dış İlişkiler Dairesi'ndeki İran masası sorumlusu Abdullah Akreyi, daha önce yaptığı açıklamada, Barzani'nin Tahran ziyareti sonrası ilişkilerin normalleşmesi ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi kararı alındığını ifade etmişti.
 
-----
 
Erbil ve Tahran arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve hali hazırda uluslararası geçişler ile ticaretin aktif bir şekilde yapılması için gümrük kapı sayısının iki katına, 3'den 6'ya çıkarılması hedefleniyor.
 
Söz konusu yeni açılacak gümrük kapılarının yer tespiti için hem Bağdat hem de Tahran'dan gelen heyetler bölgede incelemelerde bulundu.
 
İran ile IKBY arasında 3 yeni gümrük kapısının açılması planlanıyor
 
Söz konusu yeni gümrük kapıları hali hazırda bölge sakinleri tarafından gayriresmi geçiş noktası olarak uzun yıllardan beri kullanılmakta.
 
Ancak bu yerler ihracat için yük araçlarının geçmesine müsait değil.
 
Süleymaniye ve Halepçe kent sınırlarında yer alan yeni gümrük kapılarının isimleri Kele, Şoşme ve Seyranbend.
 
Kele, Süleymaniye kent merkezinin kuzeyinde yer alan Kela Dize ilçesinde, Şoşme, Halepçe kentine bağlı Tavile kasabasında, Seyranbend ise; Süleymaniye'nin doğusunda yer alan Penciwin ilçesinde yer alıyor.
 
-----
 
Irak Sınır Kapıları Kurulu Başkanı Kazım Akabi, IKBY'deki yerel medyaya yaptığı açıklamada, kendilerine bağlı bir heyetin söz konusu 3 gümrük kapısında inceleme yaptığını, gayriresmi olarak uzun yıllardan beri açık tutulan geçiş noktalarının yeni gümrük kapısına dönüştürülmesinde herhangi bir sakıncanın görülmediğini söyledi.
 
Akabi, bu hafta içerisinde yeni gümrük kapıları için oluşturulan raporu Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye sunacaklarını da sözlerine ekledi.
 
İran, hem Irak merkezi hükümeti hem de IKBY ile toplamda; bin 450 kilometrelik sınır hattı üzerinde 8 gümrük kapısına sahip
 
IKBY ile İran arasında Süleymaniye vilayetinde Pervezhan, Başmak ile Erbil vilayetinde Hacı Omeran olmak üzere 3 sınır kapısı bulunuyor.
 
Sınır kapılarının hepsi uluslararası olup hem ticari hem de yolcu geçişleri için kullanılıyor.
 
-----
 
Irak merkezi hükümetinin ise; İran'la Basra vilayetinin doğusunda Şelemçe, Misan vilayetinde Eş-Şib, Vasit vilayetinde Zarbatiye, Diyala vilayetinde Somer ve Munduriye kara sınır kapıları yer alıyor.
 
-----
 
IKBY'nin gelir kaynağı olan petrol fiyatlarında küresel bazda meydana gelen ciddi düşüş, terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları ve siyasi krizden dolayı Erbil'in komşu ülkelerle ihracatında bariz bir düşüş yaşanıyor.
 
Erbil yönetiminin verdiği ihracat rakamlarında, IKBY'ye en çok ihracatı Türkiye'den sonra İran yapıyor.
 
Komşu ülke olması ve dolar kurunun yüksek olmasından kaynaklı ürünlerdeki ucuzluk, bölgede ciddi bir rağbeti beraberinde getirdi.
 
-----
 
İhracat verilerine göre; İran 2014 yılında ihracat rakamını 8 milyar dolara ulaştırmıştı
 
Ancak IKBY'de meydana gelen krizler nedeniyle; bu sayının 2017 yılında 5 milyar dolara kadar gerilediği kaydedildi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?