18.03.2018,22:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Çin'in, küresel marka değeri içindeki payı; yüzde 15'e yükseldi
Danışmanlık firması Brand Finance, Çin şirketlerinin marka değerinin 10 yıl önceki toplam değerinin yaklaşık dokuz katına kadar ulaşarak 2018’de 911,5 milyar ABD dolarını bulacağını söyledi.
Dünyanın en değerli markaları ile ilgili danışmanlık firmasının 2018 yılı “Brand Finance Global 500” raporuna göre; 2008'de Çin'in küresel marka değeri içindeki yüzde 3 olan payı bu yıl yüzde 15'e yükselerek ABD'den sonra ikinci sırada yer aldı.
 
Yirmi iki Çin markası ilk 100'e girdi;
Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, dünyadaki 10. en değerli marka olarak 2017’deki yerini korudu.
 
-----
 
Rapor, Alibaba, Tencent, WeChat, Baidu, JD.com ve NetEase gibi Çinli teknoloji markalarının katkısı ile teknoloji sektöründeki yüksek marka değeri büyümesine değinerek, 2018’de dijital sektöründe güçlü bir büyüme olacağı tahmininde bulundu.
 
Rapor, Çin markalarının büyümesinin teknoloji sektörünün ötesine geçerek, ülkenin ABD ile arasındaki değer açığını etkileyici bir oranda azaltmaya devam ettiğini de belirtti.
 
----
 
Brand Finance’ın CEO’su David Haigh, “Huawei, Ping An, State Grid, Evergrande, ICBC, Yili, Haval, Wuliangye ve diğerleri şimdilerde dünya çapında kaliteli markalar olarak tanınıyorlar. Bunun giderek daha fazla sektörde hızla gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi.
 
-----
 
Çin'in kamu hizmeti şirketi State Grid, listeye bu yıl ilk kez girerek 40.9 milyar dolarlık bir marka değeri ile 19'uncu sırada yer aldı.
 
2018 yılında en hızlı büyüyen markası ise; Wuliangye oldu.
 
İçki üreticisi şirket, yıllık bazda, yüzde 161 büyüme kaydederek; 14,6 milyar dolarlık bir marka değerine ulaştı ve 184’üncülükten 100'üncülüğe yükseldi.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?