17.03.2018,15:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
IKBY ve İran, gayriresmi geçiş noktalarını resmileştirecek
İran, hem Irak merkezi hükümeti hem de IKBY ile toplamda bin 450 kilometrelik sınır hattı üzerinde 9 gümrük kapısına sahip.
IKBY ile İran arasında Süleymaniye vilayetinde Pervezhan, Başmak, Seyranbend ile Erbil vilayetinde Hacı Omeran olmak üzere 4 sınır kapısı bulunuyor.
 
Sınır kapılarının hepsi uluslararası olup hem ticari hem de yolcu geçişleri için kullanılıyor.
 
Irak merkezi hükümetinin ise İran'la Basra vilayetinin doğusunda Şelemçe, Misan vilayetinde Eş-Şib, Vasit vilayetinde Zarbatiye, Diyala vilayetinde Somer ve Munduriye kara sınır kapıları yer alıyor.
 
-----
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile İran arasında gayriresmi olarak kullanılan geçiş noktalarının gümrük kapısı haline getirilmesi için çalışma başlatıldığı belirtildi
 
IKBY Dış İlişkiler Dairesi'ndeki İran masası sorumlusu Abdullah Akreyi, Kürdistan Demokrat Partisi'nin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, IKBY ve İran arasındaki gayriresmi geçiş noktalarının resmileştirilmesi için düğmeye basıldığını ifade etti.
 
Akreyi, 25 Eylül 2017'de düzenlenen gayrimeşru referandum sonrası Erbil ile Tahran arasındaki ilişkilerde zayıflama görüldüğünü, ancak IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin 21 Ocak'taki Tahran ziyareti sonrası durumun normalleşmeye başladığını söyledi.
 
Bu ziyaret sonrası karşılıklı ticaretin geliştirilmesine karar verildiğine değinen Akreyi, "IKBY ve İran heyetleri, ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için gayriresmi geçiş noktalarını resmileştirilip, gümrük kapısı hâline getirme kararı aldı." dedi.
 
-----
 
Bağdat ve Erbil'den heyetler, geçen Perşembe günü Halepçe kentindeki "Şoşme" geçiş noktasının uluslararası gümrük kapısı hâline getirilmesi için bir dizi inceleme yapmıştı.
 
Halepçe'nin yanı sıra; geçen ay, Süleymaniye vilayetinde yer alan iki gayriresmi sınır kapısının da uluslararası ticari ve insani geçişlere açılması için heyetler incelemelerde bulunmuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?