22.02.2018,06:07
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İran ordusu,elindeki enerji ve ticaret varlıklarını elden çıkarmalı'
İran'ın enerji ve finansal endüstrisi üzerindeki uluslararası yaptırımlar Eylül 2016 itibarıyla hafifletilse de; ülke ekonomisi canlanmaya çalışıyor.
İran başlıca ihracat kalemi olan petrol satışlarını arttırsa bile; Batılı ülkelerdeki yatırımcılar İran'ın  endüstrisini modernleştirmesi için ihtiyacı olan sermaye ve uzmanlık alanlarında yavaş davranıyor.
 
ABD Başkanı Donald Trump ise; yaptırımların hafifletilmesinin nedeni olan; P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan 2015 tarihli nükleer uzlaşıya karşı çıkıyor ve yaptırımaları yeniden devreye sokma tehdidinde bulunuyor.
 
5. yılına giren Ruhani hükümeti nükleer uzlaşının ardından; yaşam standartlarında iyileşme olmadığını savunan İranlılar'ın tepkisini çekmiş ve geçen sene Aralık ayında ülke genelinde hayat pahalıllığına karşı Meihed kentinde başlayan protesto gösterileri hükümet karşıtı bir nitelik kazanarak ülke geneline yayılmıştı.
 
-----
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye göre; ülkenin zor durumdaki ekonomisini kurtarmak için; bünyesinde ABD yaptırımlarının hedefi olan Devrim Muhafızları'nı da barındıran İran ordusunun, elindeki enerji ve ticaret varlıklarını elden çıkarması gerekiyor.
 
Bloomberg News'un aktardığına göre; başkent Tahran'daki bir basın konferansında konuşan Ruhani; sadece ordunun değil hükümet görevlilerinin de ticari işlerini sonlandırması gerektiğini belirtti.
 
Ruhani açıklamasında; "Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu değil tüm hükümet sektörleri, bankalar dahil, ticari holdingleri elden çıkarmalı.
 
Bu ülkenin ekonomisini kurtarmanın tek yolu.
 
Hükümet görevlileri, STK'lar, silahlı kuvvetler ve diğerleri de ticari işlerini elden çıkarmalı" ifadelerini kullandı.
 
İran'da Devrim Muhafızları'na ait birçok yerel şirket bulunuyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?