21.02.2018,18:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Kuşak ve Yol girişimi, 60'tan fazla ülkeyi ilgilendiriyor'
Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişimi, dünya çapında ilgi çekiyor.
Girişimin doğuracağı fırsatları keşfetmek amacıyla düzenlenen etkinliklerin sayısı artıyor.
 
Bu bağlamda; Çin'in başkenti Beijing'de, "Kuşak ve Yol Girişiminin Gerçekleşmesinde Transit Koridor ve Hazar Ötesi Doğu-Batı Ticaretinin Rolü Konferansı" düzenlendi.
 
Çin Ticaret Bakanlığı, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı, Azerbaycan Demiryolları ve Azerbaycan İhracat ve Yatırımı Artırma Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği konferansa, Çin ve Azerbaycan'ın yanı sıra, Türkiye, Gürcistan ve Kazakistan'dan yetkililer katıldı.
 
Türkiye'nin Beijing Büyükelçiliği de konferansa destek verdi.
 
Konferans, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen'in konuşmasıyla başladı.
 
Konferansa Türkiye'yi temsilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt da katıldı.
 
Coşkunyürek, tarihi İpek Yolu'nun iktisadi olarak bölgeyi canlandırdığına ve halklara büyük katkı sağladığına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, yatay doğrultuda 18 bin kilometreyi aşan, 60'tan fazla ülkeyi ilgilendiren Kuşak ve Yol girişiminin, 2020 itibariyle 800 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ve 170 milyon tonluk taşıma büyüklüğüne tekabül edeceğini söyledi.
 
Çin ile AB arasındaki ticaretine en önemli halkasının Hazar koridoru olduğunu belirten Coşkunyürek, bu koridorun Türkiye üzerindeki bileşenlerini tamamlayarak ortaklığı ileriye götüreceklerini kaydetti.
 
Türkiye bu girişimi ulaşım ve lojistik yatırımlarıyla desteklemektedir diyen Coşkunyürek, Türkiye'nin ulusal ulaşım ağlarını, Avrasya ağlarına entegre olacak şekilde tasarladığına dikkat çekti.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, konuşmasında Orta Koridor'a da dikkat çekti. Türkiye olarak Kuşak ve Yol güzergahında Orta Koridor'u desteklemekteyiz diyen Coşkunyürek, Orta Koridor'un Çin'den Avrupa'ya uzanan en kısa hat olmanın yanı sıra, bu hatta iklim koşullarının daha elverişli ve altyapının daha gelişmiş olduğunu vurguladı.
 
Coşkunyürek, Kuşak ve Yol girişiminin, ilgili ülkelerin refahına katkı sağlayacağını, bu projenin gerçekleşmesinin yaratacağı sinerjinin, dünyanın kaderini değiştirebileceğini sözlerine ekledi.
 
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da, konuşmasında; Kuşak ve Yol girişimine destek olacak demiryolu ve limanların altyapılarını geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Çok sevdiğim bir atasözü vardır: Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine…
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?