22.02.2018,05:57
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İnteraktif ısı haritası, birçok ülkenin gizli üslerini deşifre etti
Online egzersiz takip uygulaması Strava’nın yayınladığı interaktif “ısı haritası”, Suriye ve Afganistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede bulunan başta ABD olmak üzere, İngiliz ve Fransız ordularına ait üslerin gizli haritalarını gözler önüne serdi.
 
Harita, ABD'li asker, diplomat ve gizli servis elemanlarının günlük rutinlerini de açığa çıkardı.
 
ABD Ordusu, ısı haritasının incelendiğini açıkladı.
 
Washington Post Gazetesi'ne konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Hava Kuvvetleri Albayı, olası sonuçlar üzerinde inceleme başlatıldığını kaydetti.
 
Strava ise; ‘gizli’ olarak işaretlenmiş aktivitelerin haritada kullanılmadığını açıkladı.
 
Strava uygulamasını kullanan kullanıcılar, egzersiz bilgilerini ‘herkese açık’ ya da ‘özel’ şeklinde sınıflandırabiliyor
 
Şirket, özel olarak sınıflandırılan verilerin hiçbir zaman kullanılmadığını belirtse de, üç trilyon farklı veri ABD için büyük tehdit oluşturuyor.
Askeri uzmanlar, yayınlanan ısı haritaları ile Amerikan üslerinin açık hedef haline geldiği iddiasında bulunuyor. 
 
Eski bir İngiliz ordu yetkilisi olan ... ...’ın, Afganistan’daki güzergahlara dikkat çekerek, “Bu veriler eyleme geçirilebilir istihbarat bilgisine dönüştürülebilir” şeklinde attığı tweet de bu iddiaları doğrular nitelikte.
 
Haritanın açığını ilk olarak bir Avustralyalı öğrenci ... ... geçtiğimiz hafta farketti.
 
-----
 
27 milyon kullanıcıya sahip Strava’nın genelde ABD ve Avrupalı kullanıcılardan oluşması, özellikle Ortadoğu, Afrika ve Afganistan gibi bölgelerde Batılı ordu mensuplarının ve üslerinin saptanmasında kolaylık sağlıyor.
 
Uygulama Batılı askerlerce daha yaygın kullanıldığı için, Ortadoğu’daki yabancı askeri üsler, “sıcak noktalar” olarak öne çıkıyor.
 
Haritada kolaylıkla belirlenebilen diğer üsler arasında Suriye ve Irak’taki ABD üsleri, Falkland Adaları’ndaki İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait üs ve Nijer’deki Fransız kuvvetlerinin kullandığı üs de bulunuyor.
 
Rusya’nın Suriye’de Hımeymim üssündeki hareketlilik de haritada görülebiliyor.
 
Kasım ayında yayınlanan ısı haritasının üç trilyon farklı veriden oluştuğunu açıklayan Strava, haritadaki bilgilerin “anonim” olarak girilen verilerden oluştuğunu, “kişisel ve özel alan olarak işaretlenen verilerin” kesinlikle kullanılmadığını bildirdi.
 
-----
 
Geçen hafta ortaya çıkan açık, Strava’nın 2015 ile Kasım 2017 tarihleri arasında toplanan verilerde elde edilmiş “ısı haritaları”na dayanıyor.
 
Isı haritasının, askeri üslerden olduğu anlaşılan egzersiz güzergahları, çok sayıda askeri personelin, konum bilgilerini açık bir şekilde tüm dünyayla paylaştığını ortaya koydu.
 
Konuyu gündeme taşıyan ..., herhangi bir kişinin bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğini belirtiyor.
 
Strava’nın yayınladığı bilgiler ABD için çifte güvenlik açığı oluşturuyor.
 
Birincisi gizli/açık üslerin konumlarını verirken, ikincisi ise; üslerde bulunan askeri personelin günlük rutinlerini ortaya çıkartarak, açık hedef haline getiriyor.
 
-----
 
Askeri üslerin konumları, Google Earth gibi uydu görüntülerini yayınlayan programlar sayesinde zaten bilinse de; Strava’nın yayınladığı ısı haritası, duvarlar içinde dahi askeri personelin faaliyet seviyesini de yansıttığı için çifte tehdit oluşturuyor.
 
Haritada konum verilerinin zaman zaman üslerin dışına taşındığı da görülüyor.
 
Bu verilerin, askeri birlikler tarafından kullanılan egzersiz güzergahlarına ya da devriye yollarına ait olduğu tahmin ediliyor.
 
-----
 
Haritada, Suriye’nin kuzeydoğusunda, PKK/PYD’ye askeri ve lojistik destek veren ABD’nin bilinmeyen üs ağları da gözüküyor.
 
Kuzey Suriye’de bir baraj çevresinde gözüken hareketliliği değerlendiren analistler, ABD ordusunun yeni bir askeri üs inşası yaptığı değerlendirmesinde bulundu.
 
Uluslararası Güvenlik Analisti ... ..., haritanın yakınlardaki barajda yoğun bir çizginin eşlik ettiği küçük bir etkinlik blokuna dikkat çekerek, bunun bölgedeki personelin baraj boyunca düzenli olarak koşturduğuna işaret ettiğini belirtti.
 
-----
 
Avustralyalı öğrencinın konuyu gündeme taşımasının ardından pek çok kişi haritada “Amerikan askeri üssü avına” çıktı.
 
Daily Beast haber sitesi muhabirlerinden ... ..., Somali’nin başkenti Mogadişu’daki CIA üssü yakınlarında pek çok koşu aktivitesi belirlediğini paylaştı.
 
Bir twitter kullanıcısı, Yemen’de Patriot füze sisteminin yerini belirlediğini ifade etti.
 
The New Yorker dergisi muhabiri ... ..., Afrika’nın Sahel bölgesinde bulunan ABD Özel Operasyonlar üssünün yerini belirlediğini bildirdi.
 
-----
 
Yayınlanan “ısı haritası”nda sadece Batılı ülkelerin değil Rusya’nın da özellikle Suriye’deki aktiviteleri de bulunuyor.
 
Haritalardan birinde, Rusya’nın Şam Büyükelçiliği personelinin günlük rutini de görülüyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?