21.02.2018,17:59
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Gıda,yakıt kıtlığı ve açlık;Kim Jong Un'u müzakereye zorlayacak'
Rusya ve Çin'i çağırmadan 20 ülkeyle Kanada'da Kuzey Kore toplantısı düzenlemesinin ardından...
Stanford Üniversitesi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'de açlıktan ölümleri, Amerikan diplomatik stratejisinin yolunda gittiğinin göstergesi olarak değerlendirdi. 
 
Tillerson, bundan sonraki hedefin, Pyongyang'ın yaptırımlar yüzünden çekilen ıstıraplar üzerinden dünya kamuoyunun sempatisini toplamasını engellemek olduğunu söyledi. 
 
Condoleezza Rice Hoover Enstitüsü Tillerson ile ilgili görsel sonucuEski ABD Dışişleri Bakanlarından Condoleezza Rice ile birlikte Stanford'ın düşünce kuruluşu Hoover Enstitüsü'nde bir foruma katılan Tillerson, ''Japonlar, Japon karasularına sürüklenmiş 100'den fazla sayıda Kuzey Koreli balıkçı teknesi buldu. Bu teknelerdeki insanların üçte ikisi ölmüştü'' dedi.
 
-----
Bahsettiği, Kuzey Kore'den 'hayalet' diye tabir edilen teknelerin sık sık Japon kıyılarına sürüklenmesi. 
-----
 
Japon yetkililer, geçen yıl 104 hayalet tekne bulduklarını, bu teknelerdeki ölü balıkçıların sayısının 30 civarında olduğunu açıklamıştı.
'Hayalet' teknelerdeki balıkçılar genelde Kuzey Kore'ye iade edilmeyi talep ediyor, Japonya da yerine getiriyor. 
 
''Balıkçılar kış mevsiminde balık tutmaya yollanıyor, zira gıda kıtlığı var. Geriye dönmeye yetecek kadar yakıtları olmadan denize yollanıyorlar'' diye devam eden Tillerson, ''Yani yaptırımların gerçekten zarar vermeye, can acıtmaya başladığına dair elimizde çok sayıda kanıt var'' sonucuna vardı.
 
 Kim Jong Un ile ilgili görsel sonucuDaha önce ABD'li yetkililerin Pyongyang yönetimini; 'sıradan yurttaşların hayatına değer vermemek', '1990'larda halk açlıktan ölürken sefahat sürmekle' suçlamasına rağmen, ABD Dışişleri Bakanı, gıda kıtlığı, yakıt kıtlığı ve açlığın Kim Jong Un liderliğindeki rejimi müzakereye zorlayacağını öne sürdü. 
 
Tillerson, Pyongyang'un bundan sonraki adımının ne olacağını şöyle öngördü:
 
''Dünyanın geri kalanına kendimizi sevdirmemiz, herkes gibi normal insanlar olduğumuzu göstermemiz, sempati toplamamız lazım, diyecekler. 'Güney Kore ile müttefiklerinin arasını bozacağız' diye hareket edecekler.''
 
Güney Kore hükümetinden Kuzey Koreliler'in sempati hak eden normal insan muamelesi görmeyeceklerine dair güvence aldığını ima eden Tillerson, ''Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlediğimiz Kuzey Kore toplantısında uzun süren grup tartışmaları yaptık ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha'dan bunun olmasına neler yaparak izin vermeyeceklerini dinledik'' dedi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Çok sevdiğim bir atasözü vardır: Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine…
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?