22.01.2018,17:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Rusya'da, kamu ihalelerinin 'kapalı' hale getirilmesi kararlaştırıldı
Rusya’da hükümet, Washington’ın yaptırımları nedeniyle Rus şirketlerle çalışması riskli hale gelen ABD’li şirketleri koruma altına almaya yönelik bir uygulamayı yürürlüğe koydu.

turkrus.com

Kamu ihalelerinin yeniden “kapalı” hale getirilmesi kararlaştırıldı.
 
Bunun şaibeli ihalelerin oranını artırabileceği savunuluyor. 
 
Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre; Rusya hükümeti, kamu şirketlerinin sözleşme imzaladıkları yabancı şirketlerin isimlerini açıklama yükümlülüğünü kaldırdı.
 
Washington’ın yeni yürürlüğe koyduğu yaptırımlar, Rusya’ya teknoloji ürünleri satan ve ülkede yatırım yapan ABD’li şirketlere yönelik ciddi cezaların uygulanmasını öngörüyor.
 
-----
2016 yılında getirilen düzenleme, kamu alımlarıyla ilgili yapılan sözleşmelerin ayrıntılarının kamuoyuna duyurulmasını zorunlu hale getirmişti.
-----
 
Haberi veren gazete, “ABD yaptırımları, bizi geçmişe geri dönmeye itiyor. Kamu işletmelerinin, kendi çıkarlarına göre davranan satış sorumlularını ve kayıt dışı sözleşmelerdeki ortaklarını bulmak yine mümkün olmayacak” yorumunu yaptı.
 
Bazı uzmanlar, Rusya’nın yaptırımlar nedeniyle Batılı şirketlerle olan ortaklıklarını kaybetmesinin ciddi bir kayıp olduğunu, ancak kamu ihalelerinin yeniden kapalı hale getirilmesinin ülkeye bundan daha fazla zarar verebileceğini savunuyor. 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Geçtiğimiz hafta Antalya’da, çeyrek asrı geride bırakan bir organizasyonda bulundum.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?