19.01.2018,04:23
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türkiye, Kızıldeniz kıyısındaki liman kentini yeniden onaracak
Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour,..
ülkenin Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma liman kenti Sevakin’in restorasyonuna dair anlaşmaya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Sudan temasları sırasında varıldığını söyleyerek Türkiye’nin Kızıldeniz kıyısındaki bu liman kentini yeniden onaracağını, sivil ve askeri gemilerin bakımı için bir rıhtım inşa edeceğini belirtti.
 
Ghandour, bu restorasyonun iki ülke arasında varılan 650 milyon dolarlık (2.4 milyar TL) anlaşmalar kapsamında yer aldığını açıkladı.
 
Bakan Ghandour, iki ülke arasında varılan anlaşmanın ‘her türlü askeri iş birliği ile sonuçlanabileceğini’ de sözlerine ekledi. 
Sevakin, Osmanlı döneminde Sudan’ın en önemli limanıydı. 
 
Ancak 60 kilometre kuzeyindeki Port Sudan limanının inşa edilmesiyle geçen yüzyılda önemini kaybetmişti. 
 
19’uncu yüzyıla kadar Osmanlı toprağı olan Sevakin Adası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Sudan ziyareti sırasında en ilgi çeken duraklarından biri oldu.
 
Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1821 yılında inşa edilen ve gümrük işlemlerinin yapıldığı tarihi binayı da aslına uygun restore eden TİKA, binanın önüne ayrıca seyir iskelesi inşa etti.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?