19.01.2018,04:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sinopec, Alaska'da sıvılaştırılmış gaz arayacak
Çin'in çevreyi koruma ve hava kirliliğini önleme çabaları yenilenebilir enerji piyasasını genişletiyor ve sektör liderlerinin ilgisini çekiyor.
Otomotiv şirketleri, dünyanın en hızlı büyüyen yeni enerjili araç piyasası için birbiriyle yarışıyor.
 
ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla'nın bir fabrika açmak üzere Shanghai ile görüşme aşamasında bulunduğu ve şirketin "Çin pazarına derinden bağlı olduğu" öğrenildi.
 
Ford, yakın zamanda Anhui Zotye Otomobil Şirketi ile elektrikli araç üretimi ve Çin'deki satışları için ortak olacağını ve 2025'e kadar 15 modeli piyasaya süreceklerini açıkladı.
 
Yabancı şirketlerin ilgisi, Çin'in yeni enerjili araçlar için vergi muafiyeti ve sübvansiyonlarla çevre koşulları üzerindeki baskıyı hafifletme çabaları nedeniyle yükseldi.
biyo-yakıt ve türevleri  ile ilgili görsel sonucu
 
Hükümetin inisiyatifindeki fırsatlar yalnızca otomotiv sektöründe görülmüyor, aynı zamanda kimyasal madde üreticilerinden doğal gaz tedarikçilerine pek çok şirket, Çin'in yeni enerji piyasasının uzun vadeli ve sürdürülebilir büyüme vaadinden etkilenmiş durumda.
 
İsviçre'nin kimya devi Clariant, küspeyi etanole çeviren "sunliquid" teknolojisini pazarlamak için Çinli ortaklar arıyor. 
 
Şirketin biyo-yakıt ve türevleri bölümünün sorumlusu Markus Rarbach, söz konusu teknolojilerinin 2018 itibarıyla geniş kullanımda olabileceğini belirtti.

sunliquid ile ilgili görsel sonucu

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi ve Ulusal Enerji İdaresi, geçen Eylül ayında, 2020'ye kadar biyo-etanol yakıtın kullanımını artırmayı kararlaştırmıştı.
 
Buna göre, yılda 50 bin ton selülozlu etanol üretimi yapılacak bir fabrika inşa edilmesi planlanıyor.
 
Yakıtlardaki dönüşüm kışın görülen hava kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlıyor
 
Beijing, bu yıl ısıtma amaçlı kullanılan kömür yakmalı 4 bin kazanı kapattı, kömürün yerine doğal gaz ve elektriğin kullanımını yaygınlaştırdı, yerli yakıt şirketlerini yabancı ülkelerde yeni gaz kaynakları aramaya teşvik etti.

Çin karbondioksit emisyon ile ilgili görsel sonucu

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyareti esnasında imzalanan anlaşmaya göre; Sinopec, Alaska'da sıvılaştırılmış gaz keşfini üstlenecek. 
 
Çin Ticaret Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, söz konusu projenin ABD'de 70 bin kişiye istihdam yaratacağı gibi Çin'de de yıllık karbondioksit emisyonunu 80 milyon ton azaltması bekleniyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?