18.03.2018,07:02
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'K.Kore krizinde, diplomasinin yolu güçlü ordudan geçiyor'
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bu yıl içinde 20'yi aşkın füze denemesi gerçekleştirdi.
Aralık ayında fırlatılan kıtalararası balistik füze, 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşıp Pasifik Okyanusu'na düştü. Söz konusu füzenin ABD'nin başkenti Washington'ı vurma kapasitesi bulunuyor.kuzey kore lideri ile ilgili görsel sonucu
 
Kim'in ilk kıtalararası balistik füze denemesi, bu yıl Temmuz ayındaydı. Eylül ayındaki ikinci testte ateşlenen füze 3 bin 700 kilometre mesafe kat etti ve Japonya'nın üstünden geçti.
 
Eylül ayındaki hidrojen bombası testi ise; bölgede 6,3 büyüklüğünde bir depreme yol açtı. Hidrojen bombası, birçok şehri aynı anda yok etme potansiyeline sahip.
 
ABD Başkanı Donald Trump, krizin başlangıcından bu yana Kim'i Çin üzerinden baskı yaparak durdurmaya çalıştı ancak bu plan başarısız oldu.
 
-----
 
ABD Dışişleri Bakanı Jim Mattis'ten Kuzey Kore'ye sert bir uyarı daha geldi
 
Noel öncesi askeri üsleri ziyaret eden Pentagon'un 1 numarası, ABD birliklerinden savaşa hazır olmalarını istedi.
 
Jim Mattis, "Fırtına bulutları Kore Yarımadası üstünde toplanıyor" dedi.kuzey kore haritası ile ilgili görsel sonucu
 
ABD Dışişleri Bakanı, söz konusu açıklamayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kabul edilen yeni yaptırımlardan birkaç saat sonra yaptı.
 
Oy birliğiyle kabul edilen sert yaptırımlar, petrol ihracatının neredeyse tamamen yasaklanması ve yurt dışında çalışan Kuzey Korelilerin ülkelerine dönmesi gibi maddeleri içeriyor.
 
Jim Mattis, Nisan ayından bu yana dünyayı titreten Kuzey Kore krizinde önceliğin diplomasi olduğunu belirtti ancak bunun yolunun güçlü bir ordudan geçtiğini aktardı.
 
ABD'nin halihazırda Güney Kore'deki üslerde 28 bin askeri bulunuyor.
 
Jim Mattis, Güney Kore'deki ABD'li askerlerin ailelerinin tahliyesi için henüz bir planları olmadığını söyledi.
 
Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Mattis'in, "Genç askerlerim, eğer siz hazır olursanız diplomatlarımız Pyongyang ile konuşabilir ve inandırıcı olabilir" dediğini aktarıyor.
 
82. Hava Bölüğü'nde yüzlerce askere seslenen Pentagon'un bir numarasının kendisini dinleyenlere bir de tavsiyesi vardı.
 
Mattis, askerlerden; ilk baskısı 1963 yılında yapılan T.R. Fehrenbach imzalı, "This Kind of War: A Study in Unpreparedness - Bu Tür Bir Savaş: Hazırlıksızlığın Çalışması' adlı kitabı okumalarını istedi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?