18.03.2018,10:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
S.Prens 1 milyar dolardan fazla tutar karşılığında serbest kaldı
Suudi yetkililerin gözaltındakilerle özgürlükleri karşılığında mal varlıklarını vermeleri anlaşmaları yaptığı daha önce basına yansımıştı.
Mal varlıklarının dondurulması ve seyahat kısıtlamaları Veliaht Prens Selman’ın kurduğu yolsuzluk karşıtı komitenin görevleri arasındaydı.
 
Geçen hafta New York Tımes’a röportaj veren Veliaht Prens, gözaltındakilerin ‘yüzde 95’inin’ anlaşmaya yanaştığını ve mal varlıklarını devlet hazinesine vermeyi kabul ettiklerini söylemişti.
 
Siyasi gözlemciler yolsuzluk karşıtı kampanyanın aynı zamanda Veliaht Prens Selman’ın ülkedeki iktidarını güçlendirme hamlesi olduğunu belirtiyordu.
 
Bazı gözlemcilere göre; Haziran'daki ‘saray darbesi’ ile eski Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’in yerine geçen Veliaht Prens Selman’ın bu soruşturmadaki asıl hedefi de eski Kral Abdullah’ın Şammar aşiretinden olan Prens Miteb’i etkisiz hale getirmekti.
 
-----
 
Reuters’e konuşan adı açıklanmayan ancak yolsuzluk soruşturmasında görev alan bir Suudi yetkili, Suudi Arabistan’ın 100.000 kişilik Ulusal Muhafızları’nın eski yöneticisi 65 yaşındaki Prens Miteb’in yetkililerle ‘kabul edilebilir bir ödeme anlaşması’ yaptığını söyledi.
 
Bir zamanlar Suudi tahtının varsilerinden olan ancak; kuzeni Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başlattığı yolsuzluk karşıtı soruşturmada gözaltına alınan Prens Miteb bin Abdullah’ın yetkililerle anlaşmaya vardığı ve 1 milyar dolardan fazla bir tutar karşılığında serbest bırakıldığı açıklandı.
 
Yetkili; Prens’in serbest bırakılması karşılığında yapılan anlaşmanın meblağı hakkında net bir bilgi vermedi ancak tutarın 1 milyar dolardan fazla olduğunu belirtti.
 
Yetkili; “Anlaşmanın bilinen vakalardaki yolsuzluğu kabul etmeyi etmeyi içerdiği de anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.
 
-----
AFP’ye konuşan bir Suudi kaynak da ”Evet, Prens Mitab bu sabah serbest bırakıldı” dedi ancak anlaşmayla ilgili ayrıntı vermedi.
 
Suudi yetkiliye göre; Prens Miteb zimmete para geçirme, sahte çalışanlar tutma ve aralarında 10 milyar dolarlık askeri cihaz sözleşmesinin de olduğu bir dizi ihaleyi sahibi olduğu şirketlere vermekle suçlanıyordu.
-----
 
Miteb’in ev hapsinde tutulup tutulmayacağı henüz netlik kazanmadı.
 
Prens Miteb bu ay başında ülkede gözaltına alınan 200’den fazla prens, bakan, bürokrat ve iş adamı arasındaki en etkili siyasi figürdü.
Miteb gözaltına alınmadan önce Ulusal Muhafızlar’ın başındaki görevinden de kovulmuştu.
 
Çoğu başkent Riyad’daki lüks Ritz-Carlton Oteli’nde gözaltında olan diğer Suudi yetkililere yapılan suçlamalar arasında rüşvet, hükümet sözleşmelerini şişirme ve dolandırıcılık bulunuyor.
 
-----
 
Reuters’e konuşan Suudi yetkili, Prens Miteb dışında yolsuzlukla suçlanan gözaltındaki diğer 3 kişinin de yetkililerle ödeme anlaşması yaptığını söyledi.
 
Suudi yetkili ayrıca; Cumhuriyet Savcılığı’nın gözaltındakilerin bazılarını serbest bırakmaya, 5 kişiyi ise; yargılamaya karar verdiğini söyledi.
 
Ancak bu kişilerin kimlikleri hakkında bilgi vermedi. 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?