19.01.2018,02:17
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Artık, zaman bazlı değil koşul bazlı olarak Afganistan'dayız'
ABD Afganistan Kuvvetleri Komutanı ve NATO öncülüğündeki...
Kararlı Destek Operasyonu Komutanı Orgeneral John Nicholson yeni strateji kapsamında; "ABD'nin Afganistan'daki varlığının zamandan ziyade koşullara bağlı olacağını ve Taliban ile bir çözüme ulaşana dek süreceğini" söyledi.
 
Orgeneral Nicholson Afganistan'dan video konferans yöntemi ile Pentagon'a bağlanarak Donald Trump yönetiminin Ağustos ayında devreye soktuğu Güney Asya stratejisinin Afganistan ayağı hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
Geçen hafta ABD ve Afgan Hava Kuvvetleri'nin ortak operasyonlarında Taliban'a ait 10 afyon üretim tesisini vurduğunu hatırlatan Nicholson, "Sadece üç günlük operasyonla Afgan 215'inci Kolordusu'nun, Özel Kuvvet Komandoları ve Hava Kuvvetleri ABD Kuvvetleri'nin desteği ile Talibanın cebinden 7 ile 10 milyon dolar civarındaki hasılatı ortadan kaldırdı." ifadelerini kullandı.
 
Taliban'ın kontrolündeki uyuşturucu ağına 48 milyon dolar civarında kayıp verdirdiklerini kaydeden ABD'li komutan Taliban'ın finansal kaynaklarına saldırıların devam edeceğini belirtti.
 
Yeni Güney Asya stratejisi kapsamında ABD ile NATO'nun yaklaşımlarının örtüştüğünü aktaran Nicholson, "Artık zaman bazlı değil koşul bazlı olarak buradayız. İş bitene kadar burada olacağız." şeklinde konuştu.
 
Askeri operasyonların stratejinin bir ayağı olduğuna dikkati çeken Nicholson şöyle devam etti:
 
"Bu stratejinin amacı; uzlaşma ve şiddetin seviyesini düşüren müzakereli bir çözümdür. Bunu düşmana üç alanda baskı yaparak elde edeceğiz.
 
Birincisi ofansif saldırılar ve güçlü güvenlik kurumlar üzerinden askeri baskı.
 
İkincisi Taliban ve Hakani grubunun destekçilerine diplomatik ve diğer baskılar.
 
Üçüncüsü ise; gelecek iki yıl içerisinde yapılacak olan seçimler üzerinden baskı ki bu seçimler güvenilir bir şekilde yapılabilirse halkın gözünde hükümetin meşruiyetini artıracaktır."
 
Afgan ordusunun üst düzey kadrolarında yapılan değişikliklerin ordunun Taliban'a karşı saldırıya geçmesini sağladığını kaydeden Nicholson, ABD'nin de desteği ile Afganistan'da ivmenin Afgan ordusunun lehine döndüğünü iddia etti.
 
Nicholson geçen hafta NBC televizyonuna verdiği mülakatta Afganistan'daki çıkmazın sürdüğünü ifade etmişti.
 
Afganistan'da ABD'nin hava desteğinin de artığına dikkati çeken Nicholson Ocak ayından bu yana ABD'nin Afganistan'da attığı bomba sayısının üç kat arttığını dile getirdi.
 
ABD'li komutan, "Irak ve Suriye'de DEAŞ ile başarılı bir şekilde mücadele eden hava unsurlarının boşa çıkmasıyla daha çok hava unsurunun Afganistan'a gelmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.
 
DEAŞ'ın Afganistan'da izole edildiğini ve böylece "halifelik kurmayı başaramadığını" dile getiren Nicholson, örgütün halen terörist devşirebildiğini ifade etti.
 
ABD'nin Mart ayından bu yana DEAŞ'a yönelik bin 400 operasyon ve hava saldırısı düzenlediklerini anlatan Nicholson, bu süre zarfında bin 600 civarında DEAŞ mensubunun öldürüldüğünü, 600 civarında örgüte ait tesis, mevzi ve yapının imha edildiğini söyledi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?