17.12.2017,20:20
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Katalonya, bağımsızlık tartışmalarının yaşandığı tek bölge değil'
İspanya’nın doğusundaki Katalonya’nın bağımsızlık talebi Avrupa Birliği’nin (AB) başını ağrıtabilir.
İspanya ekonomisinin lokomotifleri arasında bulunan Katalonya büyük bir ekonomik güç.
 
Bölgenin bağımsızlığı İspanya’nın ekonomisi için darbe olmasının yanında Avrupa’nın genelinde siyasi olarak ciddi bir kriz doğrubilir ve domino etkisiyle birçok ülkedeki ayrılıkçı hareketi tetikleyebilir.
 
Bu nedenle; İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinden (Brexit) bile daha büyük bir tehdit olarak görülüyor.
Yakında bağımsızlık ilan edebilir
 
İspanya’nın Katalonya bölgesinde Pazar günü yapılan bağımsızlık referandumuna polis müdahalesine rağmen seçmenlerin yüzde 90’ı İspanya’dan ayrılma lehine oy kullandı.
 
Katalonya’daki bölünme yanlısı liderler, İspanyol polisinin yasa dışı referandumu durdurmasına engel olmak isteyen yüzlerce aktivistin seçim günü yaralanmasının ardından tek taraflı bağımsızlık ilanının bu hafta içi kadar erken bir sürede yapılabileceğini işaret etti.
 
Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, referandum sonuçlarının bölge parlamentosuna gelecek günlerde sunulacağını belirterek AB'den destek alma çağrısında bulundu.
 
Referandumun AB’nin entegrasyonu üzerinde olumsuz sonuçlar yaratabileceğinden endişe duyan AB yetkilileri, Katalonya referandumuna ilişkin daha önce yaptıkları açıklamalarda, konunun İspanya’nın iç işleri olduğunu vurgulamıştı.
 
AB, ancak referandumun İspanya Anayasası’na uygun bir şekilde yapılması ve hukuki açıdan meşru olması durumunda Katalonya bağımsızlığına destek verebileceğini bildirmişti.
 
Katalonya’nın bağımsızlık referandumunun sadece İspanya değil AB içinde önemli sonuçları olabilir.
 
Bölge, İspanya ekonomisinin yüzde 20’sini kontrol ediyor. Ekonomik büyüklüğü Danimarka ile Finlandiya arasında bir yerde.
 
Bölgenin en önemli şehri Barselona Akdeniz’in en büyük limanına sahip ve dünyanın dördüncü büyük ‘kruvaziyer’ destinasyonu. İspanya’ya yapılan yatırımların üçte biri Katalonya’ya yapılırken, bölge aynı zamanda İspanya’nın ihracatının yüzde 25’inden fazlasını gerçekleştiriyor.
 
Yani İspanya ve AB, Avrupa’da bağımsızlık seslerinin yükseldiği İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayırılmasının İngiltere ekonomisi üzerindeki etkisinden daha olumsuz bir tabloyla karşı karşıya.
 
Avrupa’da birçok bölgede ayrılıkçı hareketler yaşanıyor
 
Katalonya, Avrupa’da bağımsızlık tartışmalarının yaşandığı tek bölge değil. Avrupa’da birçok bölge bağımsızlık ve otonomi peşinde.
 
İspanya: Bask bölgesinin bağımsızlık hayalleri sonlanmış değil.
 
Almanya: Bavyeralılar daha fazla otonomi talip ediyor, hatta bölgede bazı bölgeler bağımsızlık taleplerini dillendirmeye başladı.
 
Bosna Hersek: Srpska Cumhuriyeti, ayrılma taraftarı.
 
Birleşik Krallık: Brexit sonrasında İskoçya’nın ikinci kez bağımsızlık için referanduma gitmesi bekleniyor.
 
İtalya: İki zengin bölgesi Lombardi ve Veneto, daha fazla bağımsızlık elde etmek için bu ay referandum planları yapıyor. İtalya’nın Güney Tirol bölgesinde de ayrılıkçı hareketler artıyor.
 
Belçika: Flanders’da güçlü ayırılıkçı sesler yükseliyor.
 
Avrupa: Kıta genelinde daha marjinal ayırılıkçı hareketler de yaşanıyor.
 
Bunlar şöyle özetlenebilir:
 
Galler, Cornwall, Kuzey İrlanda (Birleşik Krallık), Galicia, Aragon (İspanya), Silesia (Polonya), Frisia (Hollanda, Almanya), Sardunya (İtalya), Brittany, Occitania, Alsace, Savoy (Fransa), Aaland Adaları (Finlandiya), Faroe Adaları (Danimarka).
 
Evrim Küçük / Dünya
 
VIDEO İÇİN TIKLAYIN
4 Ekim 2017
https://www.youtube.com/watch?v=8DDGWyS32Do

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bitcoin konusundaki olasılıkları geçen hafta içerisinde kaleme almıştım. Evet tekrarlıyorum, buradan dünya çapında çok büyük bir soygun ve vurgun bekliyorum.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?