19.03.2018,02:26
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Eğitimde giderek aşağı inen eğik düzlemi gösteren saptamalar
Öğretmen Mahiye Morgül “Matematik 1 Ders Kitabı” için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.
Gerekçesi kitaplarda matematiksel değeri ve sabit ölçülebilirliği olmayan hareket halindeki az sonra eriyip su olacak kar tanesi gibi nesnelerle matematik yapılabilirmiş gibi çocukların kandırılmasıydı.
 
Aynı zamanda çocukların karabasan görmesine neden olabilecek ürpertici hayvanlara çocuğu dokunmaya zorunlu kılacak resimlere yer verilmişti. Örneğin kitapta sayfanın eni kadar uzunlukta gerçek boyda bir fare resmi vardı. Çocuklardan farenin uzunluğunun karelerle sayılması isteniyordu.
 
Morgül daha önce “İlkokul Türkçe 1 Ders Kitabı” konusunda da bir araştırma yapmıştı. Bu kitapta da “Siberton” adlı bir robot köpekten söz ediliyordu. Morgül “Siberton” sözcüğünü bilgisunarda arayınca karşısına Siberton Baptist Kilisesi çıkmıştı. Kilisenin sitesini tıklayınca “Allah’a Nasıl Dua Edilir Öğren” başlıklı İsa ve İncil’in anlatıldığı kitabın duyurusu ile karşılaşmıştı. Rastlantıya bakınız ki bu kitabın yazarları; çocuk istismarları ile gündeme gelen Ensar Vakfı aracılığıyla kitaplarını yayımlatmış Ensar Vakfı adına sempozyumlara katılmış Talim Terbiye Başkanı Alpaslan Durmuş’un kurucusu olduğu EDAM şirketinin yazarlarıydı.
 
Çocuklarımız eğitimle hiç ilgisi olmayan niyeti belli bir tarikat-ticaret-siyaset üçgenine teslim edilmiştir biline...
 
Eğitimdeki eğik düzlem
 
Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Türkiye Barolar Birliği ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hakları Merkezi işbirliğinde düzenlenen “Değişen Eğitim Sistemi ve Çocuklarımız” başlıklı çalıştay eğitimde giderek aşağı inen eğik düzlemi gösteren saptamalarla tamamlandı.
 
İşte onlardan birkaçı:
 
- Öğrenciler arasında akran zorbalığı dikkat eksikliği davranış bozukluğu kâbuslara yol açan gelişmeler başarılı olamama kaygısı amaç yoksunluğu giderek artıyor.
 
- Yargılama yorumlama sözlü anlatım becerisi giderek düşüyor.
 
- Sınav belirsizlikleri ve gerilimi sağlık sorunlarına yol açıyor.
 
- Özellikle liselerde okuldan soğuma ve kaçma eğilimi yükseliyor.
 
- Cinsiyet ayrımına yol açan tutumlar akran ilişkilerine olumsuz yansıyor.
 
- Akıllı tahtalar öğretmenlerle iletişimi bozuyor.
 
- Ders kitapları hem yetersiz hem de gereksiz bilgilerle dolu.
 
- Lise ve ortaokullarda artık güvenlik sağlanamadığından sürekli polis var.
 
- Kimi okullarda “gülmek” bile yasaklanıyor.
 
- Eğitim giderek laik bilimsel çağdaş evrensel karma sistemden uzaklaşıyor.
 
Sultan han
 
Tarihi Bilal’den öğreniyoruz artık:
 
Müslüman ülkelerin sömürgeleştirilmesi için Abdülhamid’i kendi çocukları yemiş. Bir büyük tarihin dönemin tarihçiler tarafından “Pax Ottomana” denilen barış düzeninin çözülmesi için “Abdülhamit Han”ın tahttan uzaklaştırılması yeterliymiş yetmiş de...
 
“Aklını gönlünü Batılılaşma kisvesi altında başkalarının eline teslim etmiş aydınlar entelektüeller vesayet odakları” Abdülhamid’i yemişler ama Tayyip Erdoğan yedirilmeyecekmiş.
 
Demek ki babası kendisini Abdülhamid’in yerine koyuyor.
 
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/940243/Fareli_matematik.html#

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?